Oksana Afonina
Ətraf mühitlə tanış olmaq üçün GCD-nin xülasəsi "Ayağımızın altında nə var"
məqsədi: tanıtmaq torpaq olan uşaqlar, xüsusiyyətləri, bitkilərin həyatındakı dəyəri. Bəzi torpaq sakinləri ilə, göbələklərin, yer qurdlarının maddənin dövranında, meydana gəlməsində rolu ilə şüurlu şəkildə canlı və cansız təbiət obyektlərinə düzgün münasibət.
Material və avadanlıqlar: Afişa Yeraltı Krallığı, torpaq - torpaq, ağ kağız parçaları, hər bir uşaq üçün böyüdücü şüşə, payızın şəkli, afişalar «Yaşayanlara qayğı göstərin», bir ağac üzərində böyüyən göbələk.
Dərsin gedişi.
Tərbiyəçi: Dünən dostumuz Lappik qonaq oldu və bizə çox qiymətli bir hədiyyə - sehrli bir çanta gətirdi. Bu torpaq ona Yeraltı Kral tərəfindən verildi. Sehrli bir torpaq torpaq olduğunu söylədi - bitkilərin böyüməsinə kömək edir. Gəlin daha yaxşı böyümələri üçün evimizə aparaq. Yeraltı padşah bizə səltənətini əks etdirən plakatı təqdim etdi. Afişaya baxaq. Niyə bu torpaq sehrlidir? (Uşaq fərziyyələri). Buna görə yalnız yer deyil - torpaqdır. Bitkiləri bəsləyir və suvarır, quru yarpaqlarını, budaqlarını verir.Torpaqda çox sayda sakin var: qurd, qurd, böcək, örümcek. Bu, görmədiyiniz bütün Dünyadadır! Bu gün sizə onun haqqında danışacağam. Yeraltı Krallığda çox sayda canlı torpaq heyvanı var (bəziləri o qədər kiçikdir ki, mikroskopla araşdırıla bilər). (kral şousu). Yeraltı padşah öz subyektlərini çox sevir. Budur onun səltənətinin, torpağının damında gəzən bir çox insan - bunun qorunması lazım olduğunu da düşünmürlər. Bəli, həttaqəzəbləndi: onlar üçün tozdur, sonra onlar üçün çirklidir! Və Ana Earth çox sevir. Bir vaxtlar insanlar Yer kürəsinə dərin hörmətlə yanaşırdılar. Yeni bir günün başlamasını alqışladılar və Torpaqdan tibb bacısına bağışlanma dilədilər
"Sənin kiçik şeyini yırtdığım şey
Soho kəskin, partlayıcı
Bu geri getmədi
Dartmamışdım
Toyuqu ağır bir dırnaqla cırır
Paslı dəmir dişləri ilə. "
Meşədə bunu da unutmamalıyıq
Çalışın və əylənin
Və yeyin və sərxoş olun ...
Amma ətrafında banklar var idi,
Selofan, bezlər, qabıqlar ...
Onları burada tərk edə bilməzsiniz!
Meşədə zibil, qərib
Özünüzlə aparın!
Sonra müəllim yer parçaları və ağ kağız vərəqələri paylayır. Uşaqları çökməyə və içərisində bitkilərin, çınqılların, həşəratların və ya qabıqların kökünü tapmağa dəvət edir. Uşaqlar tapdıqları barədə danışırlar. (müəllim əslində tapdıqlarını ümumiləşdirir).
Ən çox nəyi bəyəndim? Müəllim uşaqların diqqətini Yeraltı Kralın görünüşünə çəkir.Nə fikirləşirsən: "Niyə belə qaranlıqdır?"(Cavablar uşaqlara)
Tərbiyəçi: Bəli, uşaqlar yeraltı yumağa ehtiyac yoxdur, ancaq əllərinizə baxın - bunlar hansı rəngdədir? (Qəhvəyi, qara). İndi yerdən bir parça götür və onlar üçün bir şey çək. (Uşaqlar çəkir)
Şəkili hansı rəngdə almısınız? Yeraltı Krallığda rənglər azdır - qara, qəhvəyi, boz, ancaq öz qaydalarında gözəldirlər. Afişada təsvir olunan torpağa baxın. Qat qatına bənzəyir. Budur qaranlıq zolaq, daha çoxu var "Yemək" bitkilər üçün. Çox sayda böcək, hər növ kök, sürfə var. Dünyanın altına nə qədər dərinə düşsək, o qədər az olar "Yemək" bitkilər, daha az kök və torpaq sakinləri üçün. (Yazıçıya bax).
Yeraltı Kraldakı uşaqların bir retinu var - bunlar ona kömək edən kiçik gnomeslərdir. İndi səni gnomlara çevirəcəyəm. Bunu etmək üçün bir dairədə durun və əllərinizi tutun, gözlərimizi bağlayın.
Cribble-crab-booms, sizi gnomesə çevirir. Yaxşı, gnomes açmaq deyil, məndən sonra təkrarlayın.
Səhər gnomes meşəyə getdi (Yerində güclü addım)
Yolda, göbələk tapıldı (Tilts irəli, düzəldin
Ondan sonra bir, iki. üç! (Torso yan tərəfdən)
Daha üçü ortaya çıxdı! (Əlləri bir tərəfə, sonra aşağıya)
Göbələklər yıxılarkən (İrəli əyilir, əlləri yerə uzanır)
Cırtdanlar məktəbə gecikirlər (Vallah başını yan tərəfdən silkələyin).
Qaçdılar, tələsdilər (yerində işləyir)
Və göbələklərin hamısı düşdü! (Əyləş)
Bunlar gülməli gnomesdir. Cribble-crab-Booms sizi uşaqlara çevirir. İndi isə yuvamıza gedək və torpaq-torpağa baxaq. Toxun və müəyyənləşdirinnə kimi: isti və ya soyuq; quru lil yaş. Müəllim uşaqlara haradan gəldiyini düşünməyi təklif edir "yemək" torpaqda. (Uşaq fərziyyələri).
Tərbiyəçi: Təbiət əsl sehrbazdır. Hər şey elə qurulmuşdur ki, heç bir şey boş yerə sərf edilmir. Payızda neçə nəfər ağacdan yarpaq düşdüyünü gördünüz? Bəs onda hara gedirlər? Axı, hər il bu qədər yarpaq yerə düşür və sonra bir yerdə yox olurlar. Sirri budur ki, düşmüş yarpaqlar, quru budaqlar və kötüklər sehrli şəkildə zənginləşən torpağa çevrilir, bitkilər üçün qida orada görünür. İndi mən sənəm Mən bunları tanıdacağambu cür çevrilmələrə kim kömək edir, bunun sayəsində torpaqlarımız quru yarpaqları və budaqları yığılmış deyil. Afişaya baxın - yer qurdudur! Onun yeraltı işləri çoxdur. Ümid edirəm ki, aranızda qohumlarını əzən uşaqlar yoxdur.
Meşədə qurdlar yaşayır
Ana Təbiət onlara həyat verdi
Hamısının öz işləri var.
Onları yolda görəcəksən -
Tələsməyin, əksinə addımlayın.
Uşaqlar, sizcə qurd yerdə nə edir. (Cavablar) Qurd quru yarpaqları torpağa çevirir. Və indi göbələklərlə tanış olun. Neçə nəfər göbələk yığırdın? Nə cür? Qəbul edilən göbələkləri kim sındırdı və ya yıxdı?
Meşədə çox fərqli göbələk var ...
Çəkilməz toxunursunuz.
Onları səbətə yığmayın,
Həm də yıxma
Meşə heyvanları onlara ehtiyac duyur:
Chanterelles, kirpi, dovşan ...
Yalnız insanları yemirlər:
Grebes-də, uçurumlar - zəhər!
Ancaq meşə heyvanı üçün
Bu göbələk faydalıdır və yaxşıdır.
Göbələklər kötüklərə kömək edir, quru ağaclar torpağa çevrilir. Bir ağac yaşlandıqda, bu cür göbələklər onun üzərində yerləşər. (göbələk görüntüsü). Bir gün, tamamilə yaşlandıqda və öləndə göbələklər onun torpağa çevrilməsinə kömək edəcəkdir.Yeraltı padşah, göbələklərini çox qoruyur, hamısı bir: və yeməli və yeyilməz və zəhərli. Hamısı krallıqda lazımdır.
Müəllim düşünməyi təklif edir : "Qurd və göbələk yox olarsa nə olar"(Cavablar uşaqlara)
Nəticə: Bitki və heyvanlar çəmənliklər və gölməçələrin sakinləri kimi deyil, yeraltı Krallığda yaşayırlar. Onlar torpağı torpağa çevirmək üçün hazırlanmışdır. Dünyanın bütün sakinlərinə diqqətlə yanaşmalı, onları qorumalı və "ev" yaşadıqları yerdə.
Beləliklə, dünyada yaşayırıq
Təhdid etmədən and içmədən
Yaxşı qonşular kimi
Yaxud yaxşı dostlar
Adam ol, kişi
Sən öz ölkənsən!
"Ayağımızın altında" dərsinin xülasəsi Məqsəd: uşaqları qum və gil xüsusiyyətləri ilə tanış etmək, müqayisə etmək, necə fərqləndikləri. Bu maddələrin xüsusiyyətlərinin təzahürünü tapın (təcrübə).
Xarici dünya ilə tanışlıq üçün bir qrup dərsinin sinopsisi "Bizi nə əhatə edir?" Xarici dünya ilə tanış olmaq üçün bir qrup dərsinin sinopsisi: "Bizi nə əhatə edir?" Dərsin məqsəd və vəzifələri: 1. Həyat təcrübəsinə əsaslanaraq.
Bilişsel inkişafın bilişsel inkişafının sinopsisi "Ayaq altındakı aptek" Məqsəd: uşaqları plantain plantain ilə tanış etmək. Məqsədlər: - plantaini ərazidə böyüyən digər bitkilərdən ayırmağı öyrənmək.
"Ayağınızın altındakı əczaçılıq" tematik gedişinin sinopsisi, Samara şəhər rayonu, 443107, Rusiya Federasiyası üçün 411 saylı tipli bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi.
İbtidai məktəbdə ətrafımızdakı dünya ilə əlaqədar bir dərs "ayağımızın altında nədir?" Mövzu: Ayağımızın altında nədir? Məqsədlər: "ayaq altına girən", ibtidai mesaj olan "cansız təbiət obyektləri" anlayışının formalaşması.
Başqaları ilə tanışlıq və nitqin inkişafı haqqında dərsin xülasəsi "Çay qabları. Gənclər qrupunda qonaqlarımız kuklalardır "Məqsəd: Çay qabları ilə tanış olmaq, nitqi aktivləşdirmək. Tapşırıqlar: 1. Uşaqları çay qablarının adları ilə tanış etmək: çaydanı, stəkan, nəlbəki,.
Xarici dünya ilə tanışlığın sinopsisi "Nə? Harada? Nə vaxt?" Proqramın məzmunu: Ətraf mühitdə və sosial şəraitdə birbaşa təhsil fəaliyyəti müddətində əldə olunan uşaqların biliklərini birləşdirmək.
Kiçik körpələr evi qrupunda xarici dünya ilə tanışlığa dair dərsin xülasəsi Məqsəd: Uşaqların ətrafındakı dünya haqqında təsəvvürlərini genişləndirmək. Uşaqları vəhşi heyvanlarla tanış etmək, uşaqlara bədən hissələrini ayırmağı və adlandırmağı öyrətmək.
"Ətrafımızda hava" orta qrupunda xarici aləmlə tanışlıq mövzusunda dərsin xülasəsi Mövzu "Ətrafımızda hava". Məqsədlər: 1. Hava xüsusiyyətləri və onun aşkarlanması üsulları ilə tanış olmaq. 2. Ətrafımızda görünməz hava olduğunu sübut edin.
Ətrafdakı dünya ilə tanış olmaq üçün NOD "Ətrafımızdakı təhlükələr" SENIOR GROUP MBOU "DNIPROVSKAYA SOSH" DƏRS MƏKTƏBİ TƏŞKİLAT MƏLUMAT 1 Müəllimin tam adı vəzifəsi L. Vdovina pedaqoq MBOU.
Kim ayaqda yaşayır?
Daurian çölləri torpaq sakinlərinin tərkibində unikaldır, M.V. adına Moskva Dövlət Universitetinin alimlərinin ilkin rəyidir. A.N.Lomonosov Ekologiya və Təkamül İnstitutu. Severtsov RAS.
Avqustun əvvəlində Daursky qoruğunda olan Moskva alimləri torpaq tədqiqatı apardılar. Məqsəd çöl ekosistemlərindəki torpaq heyvanlarının və mikroorqanizmlərin müxtəlifliyini qiymətləndirməkdir. İş Rusiya Əsas Tədqiqat Fondunun "Rusiya düzənliklərinin torpaqlarında zərərli qida şəbəkələrinin fəaliyyətinin coğrafi xüsusiyyətləri" layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, Transbaikaliya ərazisində belə elmi tədqiqatlar ilk dəfə həyata keçirilir.
Bir qrup elm adamı qoruğun Imalkinski, Utochinsky və Adon-Chelonsky ərazilərində tədqiqatlar aparmaq üçün nümunələr götürdü. Bunun üçün işçilər 25x25 sm və dərinliyi 15 sm olan səth torpaq qatını qazdılar.Mesofauna, yəni çılpaq gözlə görülə bilən və əl ilə toplana bilən heyvanlar - qurdlar, millipedes, ağac bitləri əvvəlcə oradan seçildi. Kiçik onurğasızlara - ölçüsü 2 ilə 0.1 mm arasında olan karapasiya ağaları, yaylaq və digərlərinə gəldikdə, onlar laboratoriya şəraitində aşkar ediləcəkdir. Bundan əlavə, götürülmüş nümunələrə görə, elm adamları, torpağın ölçüsü 0,1 mm-dən az olan ən kiçik sakinlərini öyrənmək niyyətindədirlər - bunlar torpaqda yaşayan göbələklər, bakteriyalar, protozoa və nematodlardır.
"Artıq torpaq mezofaunasının tərkibinə ilk baxışdan, Daurian çöllərinin onurğasızlar arasında olduqca bənzərsiz olduğunu söyləmək olar" dedi biologiya elmləri doktoru, ekspedisiyanın rəhbəri Konstantin Qonqalski. - Buradakı böcəklər və onların sürfələri üstünlük təşkil edir, halbuki ölkəmizin digər bölgələrinin çöllərində yer qurdları, iki ayaqlı millipedes və ağac bitləri əhəmiyyətli rol oynayır.
Alim, həmçinin qoruğun öyrənilən üç çöl ərazisinin torpaq mezofauna tərkibində olduqca fərqli olduğunu qeyd etdi.
Torpaq faunasının öyrənilməsi onun tərkibinin nə olduğunu, bir-biri ilə necə əlaqəli olduğunu, ekosistemlərə və bəzi funksiyalara necə təsir etdiyini anlamaq üçün lazımdır. Məsələn, çöl zonasından və üzvi karbon qazının udulmasından asılı olaraq üzvi maddələrin parçalanması. Belə məlumatlar, meliorasiya üçün, habelə təsərrüfat fəaliyyətlərində istifadə olunan torpaqların dəyərini qiymətləndirmək üçün lazımdır.